Silk Cut Jaguar
Well-known member
- Liittynyt
- 18.6.2007
- Viestit
- 3532
F1-Fanaticissa linkki Google Mapsiin. Kuvana:
Kööpenhaminaan suunnitellun katuradan ensimmäinen julkaistu profiili. Kaudelle 2020 yrittävät saada kisan.
http://www.f1fanatic.co.uk/wp-content/uploads/2017/07/copenhagen-graphic.jpg
http://www.f1fanatic.co.uk/2017/07/11/copenhagen-f1-street-circuit-plan-2020-danish-grand-prix/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter
Mihinhän tuonne mahtuu edes varikkopilttuut?
Oon joskus yrittänyt selvittää onko Saksassa muita kilpailukäytössä olevia asfalttiratoja kuin Hockenheim, Nürburgring, Sachsenring, Oschersleben ja tuo Lausitzring enkä löytänyt muita. On kai niin väkirikkaassa maassa jotain pienempiäkin ratoja? Espanjastakin niitä tuntuu löytyvän useita jo pelkästään Kataloniasta ja Andalusiasta.
Meppenissä taitaa olla 2 km syherö.
On, varsinkin, sellaisia, jotka ihan alunperinkin on moottoriradaksi rakennettu. Hocke, Ring ja Sachsenring aloittivat maantieradoista ja vasta myöhemin pyhitettiin (ja rakennettiin) moottoriurheilulle. Öscherslebenistä (engl.) Wikipedia kertoo sen valmistuneen 1997 "Saksan neljänneksi pysyväksi kilparadaksi"). Ja viidentenä sitten Eurospeedway.onko meillä Suomessa kohta enemmän kilparatoja kuin Saksassa?
-Edit- Vilkaisin vielä ADACin sarjojen kilpailukalentereita. Kyllä se niin on, että noiden viiden lisäksi kilpaillaan sitten lähinaapureiden radoilla (Red Bull Ring & Zandvoort etupäässä).
Kyllä kyllä. Valtaosa toki on aika kapeita ja lyhyitä, mutta on siellä isompiakin.Englannista oon ajatellut että siellä olis reilusti ratoja, kun Palmerin firmallakin on jo kuusi rataa.
Sääli, että Malesian tarina F1-näyttämönä tulee päätökseen. Muistan vielä kun radalla ajettiin ensimmäistä kertaa. Komeat puitteet ja profiililtaan jotain ihan erilaista, mihin siihen aikaan oli totuttu. Vertailukohtina moderneista radoista oli kuitenkin Barcelonan ja Magny Coursin kaltaisia ratoja. Ensimmäinen todellinen Tilkering, ja silloin vielä varsin virkistävä kokonaisuus. Sitten niitä alkoikin tupsahdella kuin sieniä sateella.