Helsinginsanomien artikkeli ei ollu 1:1 iltalehden kanssa joten käsittelisin sitä mielummin täysin eri asiana.pmv sanoi:Hesarin artikkeli kyllä valaisi asiaa. Mulle oli jo selvää, että liiton sisällä ei olla samaa mieltä asioista. Sekään ei yllättänyt, että vasemmistoliiton riveissä ei suostuttaisi ymmärtämään realiteetteja.
Että ei tuo Iltalehden artikkeli mitenkään sensaatiohakuinen ole, Hesarilla on mielestäni paljon räväkämpiä paljastuksia. Vai tyrmätäänkö Hesarikin ns. paskalehdeksi?
Liitoissa on aina lakkojen aikaan erimielisyyksiä, se ei sinänsä ole mikään mullistava uutinen. Ja mitä Helsinginsanomien juttuun tulee, niin siihenkin tuli jo uutta tietoa:
http://www.helsingin_sanomat.fi/tuoreet/artikkeli/1101979614639
Ja vielä lisäksi:HS sanoi:
Ahonen kiistää Paperin työaikavaatimukset
Julkaistu 14:47
Paperiliiton puheenjohtaja Jouko Ahonen kiistää liiton tavoittelevan jopa 150 tunnin työajan lyhennystä korvauksena paperialan joulu- ja juhannusvapaiden menetyksestä. Työajan lyhennys on hinta pyhäseisokeiden lopettamisesta, mutta lyhennyksen suuruutta ei Ahosen mukaan ole mitoitettu.
Paperinliiton työehtosopimustavoitteista kirjoitettiin lauantain Helsingin Sanomissa, mutta Ahosen mukaan lehdessä esitetyt väitteet työajan lyhentämisestä jopa neljällä viikolla eivät pidä paikkaansa. "Näin ollen myös väitteet siitä, että työaikalinjauksia olisi jollain tavoin salailtu (liiton) omalta hallinnolta, eivät missään tapauksessa pidä paikkaansa", Ahonen sanoo.
Työaikavaatimus kytketään keskeytymättömään kuusivuorojärjestelmään. Tällaiset järjestelmät eivät ole Ahosen mukaan muuallakaan johtaneet työajan neljän viikon lyhennyksiin.
Ahonen vakuutti lauantaina paperiliiton valtuustolle myös, ettei liitossa vallitse epäsopia demareiden ja vasemmistoliittolaisten välillä. "Työnantajien toiminnan ansiosta Paperiliitto yhtenäisempi kuin koskaan", Ahonen lausui.
SAK:n liitot valmiit tukemaan Paperia SAK:n liitot valmiit tukemaan Paperia
http://www.helsingin_sanomat.fi/tuoreet/artikkeli/1101979614783
En kyllä sinänsä yllättyisi, vaikka Ahonen olisikin vaatinut HS aiemmin esittämää 150h vähennystä työaikaan. Näissä neuvotteluissa on hyvä vaatia vähän enemmän, kuin mitä edes on tarkoitus saada.
Mutta se mikä minua hämmentää, on joidenkin ihmisten kyky nähdä tilanne pelkästään metsäteollisuuden kannalta. Onko se sitten sitä kuuluisaa suomalaista naapurikateutta?
edit: en saanut suoria linkkejä hesariin toimimaan
Viimeksi muokattu: