Antsa Rieppo
Well-known member
Mutta sulla ei ollut 'rintaritsaa' ahdistamassa.:frank:Mä taas näköjään lasetin Stravan laatiman käppyrän mukaan alamäessä 63,4 km/t. Soratiellä maastopyörällä. Vähän järkevyyden rajamailla, vaikka näkyvyys oli hyvä.
Mutta sulla ei ollut 'rintaritsaa' ahdistamassa.:frank:Mä taas näköjään lasetin Stravan laatiman käppyrän mukaan alamäessä 63,4 km/t. Soratiellä maastopyörällä. Vähän järkevyyden rajamailla, vaikka näkyvyys oli hyvä.
No voihan sen suoraankin sanoa: rintaritsa on paitsi epämukava, myös erittäin ruma. Ei ole olemassa hyvännäköisiä rintaritsoja.Mutta sulla ei ollut 'rintaritsaa' ahdistamassa.:frank:
Kun pyörä on yksivaihteinen, tarkoittaa se sitä, että välitystä voi vaihtaa voi yhden kerran?Yks tamperelainen hemmo, kutsutaan häntä nyt vaikka Lasol-mieheksi, veti ns. Varalan mäessä poliisin tutkaan 115 km/h muna-asennossa. Pyörä oli yksivaihteinen Oiva-merkkinen miestenpyörä.
Poliisi lähti perään, mutta pakenija jätti kissalan pojat seuraavassa ns. Rosendahlin mäessä nuolemaan näppejään.
Hyvä että asia tuli puheeksi. Termiä on väärinkäytetty jo liian pitkään. Asia vaatiikin siis insinöörin hellää kättä oietakseen.Kun pyörä on yksivaihteinen, tarkoittaa se sitä, että välitystä voi vaihtaa voi yhden kerran?
Ai Suella on 'varasta Alpun fillariviikon biisit'- viikko.
Siltä vaikuttaa.Ai Suella on 'varasta Alpun fillariviikon biisit'- viikko.
Ajoin saman reitin tänään. Henkilökohtaisia sekvenssiennätyksiä tuli 19, ja mainitsemallani kategoria 4- nousulla paransin aikaani 15 sekuntia (all time sijoitus nyt 61. - 4459 attempts by 1291 people). VAM Stravan mukaan 1184. Vielä jäi varaa, luulenpa että pystyn nipistämään tuosta ajasta toiset 15 sekuntia.Strava kyllä on lisännyt pyöräilyyn uuden ulottuvuuden.
Kuvassa tummanharmaalla merkattu "lyhyehkö" 1,2 kilometrin mittainen, kategoria 4- nousu, on rekisteröity Stravasekvenssi.
Ajoin tuon reitin eilen, ja nyt jälkikäteen aikoja tutkiessani huomasin että sekvenssiaikani on sekunnin nopeampi kuin nousun nopeimmin suorittaneen naisen aika. Kyseinen hahmo sijoittui viikonloppuna UltraBirkenissä kolmanneksi.
Uskon että pystyn sekvenssiajastani levänneenä pudottamaan nykykunnossa noin parikymmentä sekuntia (voin olla väärässäkin), nyt oli parin päivän raskaahkot treenit takana.
All time tilastossa nykyinen sijoitus 98., parinkymmenen sekunnin parannus nostaisi sijoituksen top 30olmeenkymmeneen. Sekvenssin paras aika on miesten Ultrabirkenin tänä vuonna voittaneen pyöräilijän hallussa, ja on noin minuutin verran kovempi kuin oma aikani.
Edit. Noin 20 km kohdalla näin ison metsäkauriin, joka ylitti ajolinjani vajaan sadan metrin päässä.
Sanoit jossain muualla että pidit kahvitauon? Ilmeisesti kyseinen tauko ei ole mukana "mittauksessa"?92 km kävin nylkyttämässä reilun 27 kmh ja 113 bpm keskareilla.
Ei ole. Pari kertaa piti muutenkin venyttää jalkaa, koska se jalkapohjakramppi ilmoitti itsestään aina noin 30 km jälkeen.:thumbfh:Sanoit jossain muualla että pidit kahvitauon? Ilmeisesti kyseinen tauko ei ole mukana "mittauksessa"?
Mulla ei ole juuri muita ongelmia ollut kuin:Ei ole. Pari kertaa piti muutenkin venyttää jalkaa, koska se jalkapohjakramppi ilmoitti itsestään aina noin 30 km jälkeen.:thumbfh:
Pakko mennä lääkäriin näyttämään tota klabbia.
Pitäiskö polkea pyörää 4x päivässä jokunen minuutti kohtalaisella teholla?Ei ole. Pari kertaa piti muutenkin venyttää jalkaa, koska se jalkapohjakramppi ilmoitti itsestään aina noin 30 km jälkeen.:thumbfh:
Pakko mennä lääkäriin näyttämään tota klabbia.