Micael sanoi:
AY-liikkeelle piiiiiiitkä miinus vastustajan mollaamisesta ja jäsenistön agiteeraamisesta oman suosikkinsa taakse. Mielestäni AY -liikkeen tulee olla ainakin presidentinvaalissa puolueeton, onhan presidentinkin oltava puolueeton ja koko kansan presidentti, näin ei vaan ikävä kyllä nyt ole. Jos nyt oikeen rumasti sanon, niin toteanpahan vaan, että Halonen on AY -liikkeen talutusnuorassa ja se on erittäin arveluttavaa, mitä tulee luottamukseen sekä AY -liikettä että presidenttiä kohtaan.
Täysin samaa mieltä tästä, SAK:n pitkä öykkäröintikampanja sai jatkoa ja ei ollut oikein työmarkkinajärjestölle sopivaa toimintaa, varsinkaan kun kaikki jäsenistä eivät ole SDP:n kannattajia. Toivoisinkin että SAK:n vallalle saataisiin suitset ja suomettumisen ajan tutkimukseen perustettaisiin riippumaton komissio, kuten entisissä itäblokin maissa on tehty, mutta taitaa olla turha toivo. :dunno:
Niinistö veti kuitenkin ihan hyvin onnistuneen kampanjan ja Halonen lupasi tutustua sen ajatuksiin joten demokratia voitti.
![Smile :) :)](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
Harmillista että vaalit taisivat ratketa NATO-kantaan, joka molemmilla ehdokkailla oli aikalailla sama, toisella vain avoimempi. Valitettavasti Lipposen NATO-pelottelu saattoi mennä kansaankin, vaikka mm. itseni silmissä Lipposen lausunnot veivät kyllä pois kuvan valtiomiehestä, semmoista takinkääntöä se oli.
Haloselle menestyksekästä presidentin 2. kautta ja eduskuntavaaleja odotellessa..
![Wink ;) ;)](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)