Vuonna 1995 JJ kommentoi MTV3:lla ainakin Buenos Airesin, Barcelonan, Magny-Coursin ja Silverstonen kilpailuissa.
Laitetaan hieman päivitystä vuoden 1985 selostettuihin f1-kilpailuihin ....
Detroit: Kauden lähetyskummajainen yhdessä Adelaiden kanssa. Alunperin kilpailun kanavapaikalla piti olla kotimainen elokuva Kun et anna niin ota! peruttiin ja yllättäen Span kilpailun suoraksi aiottu kanavapaikka meni Detroitin kisalle. Lähetys alkoi suorana vain 3 minuuttia ennen starttia.
Lopulta kisa nähtiin suorana alusta loppuun ja se päättyi Keke Rosbergin voitonjuhliin. Peruttu elokuva näytettiin seuraavana sunnuntaina ylimääräisenä yöohjelmana. TV2:lla vaiheikkaan suoran lähetyksen selosti Juha Jokinen. Lisäksi tapahtumat missaneille näytettiin seuraavan sunnuntain Urheilutunnilla 25 minuutin mittainen kooste TV2:lla samalla selostuksella. Loppuosuus Urheilutunnista meni jalkapallon puolelle.
Katso 18/1984 sanoi:Belgian GP, Zolder 19.40 TV2
San Marinon GP, Imola 19.00 TV1 (aika vahvistamatta)
Monacon GP TV: Aika vahvistamatta, Radion rinnakkaisohjelma 19.00-19.40
Kanadan GP TV: ei lähetystä, Radion rinnakkaisohjelma suora
Hollannin GP TV: ei lähetystä, Radion rinnakkaisohjelma suora
Euroopan GP, Nürburgring (aika vahvistamatta)
Espanjan GP, Fuengirola TV2 (aika vahvistamatta)
Kolmoskanava - Koko illan ilo! -kirja sanoi:Samoin kävi Formula 1 -kilpailujen televisioinneissa, jotka Kolmostelevisio aloitti vappuna 1988 Italian Monzasta (sic), Matti Kyllösen selostamina ja Keijo Rosbergin kommentoimina.
Lähteet: Helsingin sanomat 27.4 1988 "Kolmostelevisio lähettää suorana seitsemän formulakisaa"; Iltasanomat 27.4 1988 "Suora lähetys Keken mieleen"
Antenni syksyllä 1970 sanoi:Suomen Grand Prix - kuuluu osakilpailuna Interserieen. Ajetaan urheiluautoilla, niitten prototyypeillä ja kaksipaikkaisilla kilpa-autoilla. Selostus Fred Geitel. TV-ohjaus Raimo Plitz (Keimolan moottoristadion)
Kolmonen näytti muuten kisoja kyllä jo 1987 ja itse asiassa tuo kyseinen lehtiartikkeli Hesarista oli ylipäänsä väärässä. Aluksi luulin sen olevan kirjoittajan virhe, mutta lehti oli ylipäänsä erehtynyt.
Kyseisessä artikkelissa mainittiin alustavissa lähetyksissä myös Itävallan varakilpailun näkyvän vaikka koko kisaa ei lopulta ylipäänsä ajettu. Formula Rally ohjelmassa kisoja kyllä näkyi 1987 ja Adelaidesta tuli sinä vuonna suora lähetys varhain aamulla yllättäen ja lisäksi 1,5 h mittainen jälkilähetys.
Lisäksi varmuudella ainakin Itävallasta ja Japanista tuli isompia lähetyksiä. Muuten se olikin vielä vähän hakemista kaudella 1987 ne f1-lähetykset Kolmosella.
Hesareista nuo lähteet ovat enimmäkseen otettuja ja satunnaisista muista lehdistä myöskin on ollut juttuja. Imolasta tuli lopulta vuonna 1984 Höyryn selostama suora radiokisa.
70-luvun f1-lähetyksistä varman tiedon etsintä on ollut melkoista suossa rämpimistä ja vasta 80-luvun alusta eteenpäin lehdetkin osasivat jo ilmoittaa lähetyksistä pikkuhiljaa oikein.
Harmittaa kyllä, että noita vanhimpia lähetyksiä ei juurikaan ole kunnolla merkitty tai kisat ovat saattaneet tulla eri tavalla kuin oli ilmoitettu. Noita Katso-lehden artikkeleita olisi kyllä kiva löytää enemmänkin.![]()
Matti söi onnenkeksin ennustuksineen päivineen
Matti söi onnenkeksin ennustuksineen päivineenKyllösen Matti televiisiossa nelosella. :alppu: Kaikki katsomaan.