...ja se aito wienerleikehän on käytännössä italialainen ruokalaji nimeltään Costoletta alla milanese. Tosin italiaan se on tullut espanjasta, mutta Itävaltaan se tuli nimenomaan Italiasta. Luu vain pois Costolletta alla milanesesta niin saatiin Wiener Schnitzel.
Suomessahan tosiaan tuo on kaukana "aidosta", täällä on muutenkin laardissa paistaminen melko vieras asia ja aito wienerleike sitten taas paistetaan nimenomaan laardissa, ei voissa tai muussa rasvassa. Ja aidossa wienerleikkeessä ei kuulu olla kastiketta, täällä melkeen aina tuupataan siihen joku kastike.
Ainakin 80-luvulla käytiin Suomessakin kovaa kiistaa, tehdäänkö aito wienerleike possusta vai vasikasta. Silloin vasta mulle selvisi, että noita leikkeitä tehdään possustakin (tai ranskassa jopa kanasta) ja etteivät kaikki kokitkaan ole asiasta täysin yksimielisiä mikä on se oikeaoppinen liha tuohon. Mutta selkeä pääosa on mun tietääkseni vasikan kannalla ja äsken tehty google-haku vahvisti asian. (Samassa google-haussa selvisi ihan sattumalta sellanen mulle täysin uusi asia, että wienerit ovatkin nimestään huolimatta alunperin tanskalaisia :eek!: Ja niinku mä Wienissä joskus vartavasten söin kahvilassa wiinereitä, tai ainakin jotain sen näkösiä pullia, että "saan ihan aitoja wiinereitä, sellasia ku niiden kuuluu olla".
![Stick out tongue :p :p](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
)