Harmi, että mulla ei ole kuvia pyörästä siinä kunnossa kun se tuli mulle. Olen upotanut tohon valtavan työmäärän. En niinkään rahaa, koska olen kaiken tehnyt itse, siirtosarjoja ja kytkin- ja jarruvipuja+joitain harvoja osto-osia kuten lamppuja yms. lukuunottamatta. Vivut jouduin tilaamaan Espanjasta, Siirtosarjat Saksasta.
Ehkäpä kaikkein vittumaisin oli saada kuntoon nuo "valeilmanottoaukot" joissa teksti V45. Ne oli maalattu kiuashopealla tms. vinyylin päälle.

Oli todella paskamainen poistaa. Jokainen, joka on joutunut poistamaan kiuashopeaa(alumiinipronssia millä tahansa konstilla, tietää mitä tarkoitan. Jouduin kuorimaan siitä kaiken pois, peltiin asti. V45-logot, kuten myös todella monet pisteosat oli maalattu vihreiksi.
Siihen nähden alkuperäisen kaltaisen pinnan saaminen "valeilmanottoaukkoihin" oli helppoa. Kolme erittäin paksua kerrosta Harrikan ryppymaalia, niin paksua kerrosta että oli siinä ja siinä ettei valunut ja sitten sopiva uunitus ja sekunnintarkka ajoitus uunituksesta poisotosta, niin sain syylärin kehykset ja nuo mainitut osat alkuperäisen kaltaisiksi. Ohjeet sain suoraan jenkkilästä eräältä tyypiltä joka näitä on entisöinyt enemmänkin.
Myös alkuperäinen etulokari oli vaikea löytää. Tai sellaista ei siis löydy mistään. Jouduinkin ostamaan seiskapuolikkaan VT:n
kromatun etulokarin ja tekemään siitä tuon nykyisen lokarin. Tiedoksi: Kromi ei todellakaan ole helppo hiekkapuhaltaa pois pehmeästä teräksestä, koska se kromi tahtoo upota sinne perusmateriaaliin ja sitten siihen ei enää maali tartukaan. Onnistuin siinä kuitenkin niin hyvin, että tuo mun tekele on täysin identtinen alkuperäisen etulokarin kanssa.
Tarkoitus mulla ei ole ollut entisöidä tuota, vaan modifiioida siitä kaikin puolin moderni pyörä. Muotoilun osaltahan tuo oli hurjasti aikaansa edellä ja muilta valmistajilta on tuontyyppistä muotoilua alkanut tulla vasta ihan viime vuosina.
Siirtosarjat tulivat Saksasta ihan sikahintaan. Kaksin-kolminkertainen hinta siihen nähden, mitä Suomessa joutuu maksamaan tavaomaisista keskiverto- tai halpissiirtosarjoista. Silloin yli 700 euroa+toimituskulut. Nyt "vain" 669 euroa+muutaman kymmenen euroa kuluja. Mutta ovat laatutyötä ja TÜV-hyväksytyt. Muita valmistajai niille ei tällä hetkellä edes ole, niin on helppo pyytää törkyhintaa.
Kone tuossa on periaatteessa Honda VFR:n kone, mutta ei täysin samanlainen kuitenkaan.
Kesken se on vieläkin: Esim. jarrunestesäiliöt ovat eri väriset eri puolilla, siitä yksinkertaisesta syystä että ei ole ollut saatavana samanvärisiä. Ehkäpä ensi talvena yritän ihan itse eloksoida ne mustiksi.
