Ulkomaanpellejen Talvipuutarha 2004-2005

Miguel

beagle
Liittynyt
20.2.2003
Viestit
21803
Sijainti
West highland
OoPee sanoi:
Mikä osa turismista on siis sun mielestäsi tuomittavaa?
Tuomitseminen on liian vahva sana tässä yhteydessä. Totesin aikaisemmin, että turismi on tärkeä elinkeino monelle köyhälle maalle ja antaa monelle köyhälle välttämättömän toimeentulon.

Veljeni on Karibialla töissä loistoristeilijällä. Kuulemani jutut eivät kerää sympatiapisteitä. Toisaalta, jokainen matkustaja on maksanut matkansa ja on siten oikeutettu huvittelemaan sillä tavoin kun haluaa.

No, nyt ei taida olla oikea hetki tällaiselle pohdinnalle, mutta toisaalta kaikenlaisia ajatuksia liikkuu päässä, eikä kaikkia ajatuksia ole viisasta lausua ääneen.
 

AJ

Well-known member
Liittynyt
19.7.2000
Viestit
69605
Sijainti
Toinen Maailma
Joo, paljon parempi on heittää ilmoille vihjaus, joka saa ihmiset ajattelemaan jopa pahempaa, mitä todellisuus on.:doubtful:
 

OoPee

Nuori ikäisekseen
Liittynyt
2.6.1999
Viestit
81527
Sijainti
Far enough
Mä olen taipuvainen uskomaan, että tuskin lomalle matkustaminen ketään oleellisesti muuttaa, toki se voi korostaa joitakin luonteenpiirteitä, mutta sama ihminen se siellä ulkomailla on kuin kotimaassakin, joten uskon, että jos henkilön käyttäytyminen ulkomailla on arvelluttavaa, löytyy siitä käyttytymisestä huomautettavaa kotimaassakin. Ts. pidättäytyisin tässä tapauksessa yksilön "tuomitsemisessa" enkä turismin yleensä.

Suurin ongelma turismissa omasta mielestäni on se, että turismin nimissä uhrataan valitettavan usein arvokasta luontoa, mistä aiheutuu alueen ekosysteemille korvaamatonta vahinkoa.
 

OoPee

Nuori ikäisekseen
Liittynyt
2.6.1999
Viestit
81527
Sijainti
Far enough
AJ sanoi:
Joo, paljon parempi on heittää ilmoille vihjaus, joka saa ihmiset ajattelemaan jopa pahempaa, mitä todellisuus on.:doubtful:
"Mun pitäis kertoa sulle yks juttu, mutta en taida juuri nyt viitsiä huolestuttaa sua sillä asialla"

:eek!: :eek!: :eek!: :eek!: :confused: :confused: :confused:
 

Sam

Muumipappa
Liittynyt
2.8.2000
Viestit
34097
Sijainti
Muumilaakso
Onneksi ei ole tällä viikolla ollut mitään haasteellista työtä. Ei oikein ajatus pysy kasassa:nope:
 

Sam

Muumipappa
Liittynyt
2.8.2000
Viestit
34097
Sijainti
Muumilaakso
Vaan nyt syömään ja sitten ampumaan ekat raketit (anteeksi vaan koiranomistajille) sekä sen jälkeen saunaan:ahem:

Menköön raketit naapureiden muistoksi!!! Hautakynttilä palaa pihallamme.
 

Myllis

Lounke-Pelle
Liittynyt
2.8.2000
Viestit
17459
Sijainti
Lounke
Ja hyvaa uutta vuotta kaikille foorumisteille. Vai pitaisko sanoa nisteille.... :rolleyes:
 

Myllis

Lounke-Pelle
Liittynyt
2.8.2000
Viestit
17459
Sijainti
Lounke
Vittu!!! :mad_old: :mad:

Huomasin just ettei oo tullut meileja eilisen jalkeen ja replikoidessa heittaa jotta "Database is corrupt - cannot allocate space" :mad: :nope: :thumbfh:

Mitakohan siella sneidsissa tapahtuu... :dunno: :mad:
 
Ylös