Vittorio Jano:
"Venäjä: Saadaan Tshetseenit ym. "terroristit" kuriin"
Tshetseenithän olivat todennäköisesti kerrostaloräjäytysten takana. Eiköhän siinä ole aika hyvä peruste pitää (joitakin) tshetseenejä terroristeina.
Mielestäni ei ole paskaa miettiä mahdollisuuksia vähentää tällaisten terrori-iskujen määrää. Jos haluaa lisää terroria, niin hyvä tapa luoda pohjaa on pommittaa siviileitä.
Ihmeellistä, että joidenkin päähän ei mene se, että jos USA/Nato haluaisi surmata 'pelkästään' siviilejä - se pystyisi aiheuttamaan paljon suurempaa tuhoa siviilien keskuudessa, kuin muutama "harhalaukaus" aiheuttaa.
Juuri näin, joskaan Osaman kohdalla ei tarvinne puhua ainakaan hänen henkilökohtaisesta rahallisesta puutteesta, vaan syitä on kaiketi haettava hänen ideologisesta taustastaan. Viimeiseen kysymykseen vastaisin: Ei.
Talebanien hallinto on järkyttävä. Mutta tuskin sokkelikivet sinne löytyy USA:stakaan. En usko että sinne demokratiaa saadaan pommittamalla maa kivikaudelle. USA:n antama tuki Osaman porukoille sodassa NL:a vastaan ei tuonut demokratiaa vaan talebanit.
Tuskinpa Bin Ladenin osalla on kysymys kovin puhtaasta ideologiasta. Islamilaisuuteen vetoaminen on vain tuohon maailman kolkkaan sopiva keino eli arabipopulismin harrastaminen tuo hänelle lisää kannattajia ja antaa heille voimaa toteuttaa epäinhimillisiä iskuja.
Afganistan taisi olla hyvin lähellä kivikautta ilman mitään pommituksia. Eiköhän sisällissodat ole pitänyt huolta siitä, että vain asevoimat ovat ainoa joten kuten kunnossa oleva 'maallinen' instituutio.
Lukeeko tuossa Vittorion tekstissä tosiaan niin, että Talebanit toivat maahan demokratian. .
Heh! Harvemmasta asiasta olen yhtä paljon eri mieltä kuin tuosta.
Talebanien ainoina hyvinä puolina taisi olla, että he poistivat jonkun verran huumeiden tuotantantoa ja että he toivat hallitsemilleen alueille jonkin asteisen rauhan. Joskin harrastivat samalla valtioterrorismiä esim. teloituksilla.
Sam:
Jotkut ihmiset vain ovat niin kovapäisiä että eivät usko ennenkuin saavat turpaansa, kaikki eivät vielä silloinkaan vaan uhoavat hampaat kurkussa maassa maaten kostoa. Tilanne nyt vaan on edennyt niin pitkälle, että tämän ei voida enää antaa paheta. Pakko joskus on iskeä takaisin, vaikka se olisi kuinka kurjaa ja väärää tahansa.
Niinpä. Vielä kun saataisiin Vittoriot ja jotkut muutkin ymmärtämään tämän.