Vuokratulo-poll

Voiton tavoittelu vuokratulosta? Paheksuttavaa?


  • Äänestäjiä yhteensä
    45
  • Äänestys suljettu. .

Troy

Well-known member
Liittynyt
25.1.2007
Viestit
7935
Sijainti
Very Good.
Kun itse olin työttömänä 6 vuotta sitten laskin myös, että ihan turha muuttaa täältä pääkaupunkiseudulle jonkun alle kympin tunnissa maksavan työpaikan takia.
Emäntä on ompelija koulutukseltaan. Tuota luokkaahan se palkka on. Täytyykin muistuttaa häntä että mitenkäs olisit susien armoilla kitumassa ompelijana pk-seudulla yksin, jos sinulla ei olisi tätä mitä nyt on, eli ompelepas mulle sellainen sankarinviitta harteille. *Jooks*
 

jps

nimimerkkien jahtaaja
Liittynyt
17.11.2000
Viestit
31093
Sijainti
täällä
Se on taas toinen juttu, että asumiskulut pk-seudulla ovat aivan järjettömät. Pienituloisilla on tosi hankalaa. Ja silti, kun (paskasti rakennetut) asunnot eivät kalliilla menneet kaupaksi, niin rakennushankkeita pistettiin jäähän. Asuntopula ja asumisen kalleus on suurelta osin keinotekoisesti aikaansaatu. Jos halua olisi, niin asia pystyttäisiin hoitamaan. En ymmärrä, kenen etua palvelee se, että siivoojien ja bussinkuljettajien ja kaupankassojen on kohta mahdotonta elää pääkaupunkiseudulla ilman sosiaalitukia.
Tuo on aivan totta. Pääkaupunkiseudullakin on maata aivan helvetisti, mutta sitä ei kaavoiteta. Tonttien hinta nostaa aivan tolkuttomasti asumiskustannuksia.
 

Troy

Well-known member
Liittynyt
25.1.2007
Viestit
7935
Sijainti
Very Good.
Siitä vaan sitten ostelemaan asuntoja ja vuokraamaan niitä nollakatteella eteenpäin, jos ei nykymeno tyydytä!
Hirveän paljon en ole pohtinut asiaa kuitenkaan, mutta nyt kun näin ylimalkaisesti katselen tilanteita, niin täytyypä oikein nostaa hattua Oy Suomineito Ab yritykselle. Harvassa länkkärimaassa saa tällaisen sankariviitan näin helpolla ihan itsestään.

En ollut tajunnutkaan miten helppoa se on. Tämähän nostaa jo itsetuntoa ja oma-arvoa. Tähän asti sitä on ajatellut että näin vain elämä menee ja ihan kiva on, mutta että jotkut kivat sielut ovat luoneet tämän ultimaattisen voima-aseman ihan minua varten, kiitos siitä. Hyvä Helsinki! Minulta et eukkoa vie, vaatimuksesi ovat kohtuuttomat. Hah! Pässi!

No ennenkun alkaa liikaa leijumaan täytynee muistaa että diktaattoriksi ei vielä kuitenkaan ole rahkeita, eikä muuten kytöäkään, mutta että sekin olisi mahdollista. Thank you Finland!
 

PuoliPöhkö

Well-known member
Liittynyt
3.1.2008
Viestit
31216
Sijainti
suom. "sijainti" toim.huom.
Tottahan nyt tulon tavoittelu mistä tahansa on paheksuttavaa.
Asunnoista, puhelimista, parturoinnista ja työn tekemisestä!
Pyytettä ja ilmaiseksihan me kaikki täällä omaisuuttamme, palvelujamme tahi työpanostamme muille jaamme. Eiks je?

Pssst.
Muistakaa perua palkkapäivänne, ettei mene työnteko silkasti tulojen tavoitteluksi.
 

Mehe Rienarsuo

Lupaavin tulokas
Liittynyt
9.3.1999
Viestit
20163
Sijainti
Konnektikuti
Asumisen kustannuksiin vaikuttaa oleellisesti se seikka, että asunnot menevät kaupaksi järjettömillä hinnoilla. Omistusasuntomarkkinoilla keulii. Keuliminen tapahtuu ennen kaikkea siinä ostajakunnassa, missä sen ei missään nimessä soisi tapahtuvan. Nuorissa aikuisissa. Sekä tietysti rahoitusrintamalla. Tyypillinen tilanne: nuoripari, toinen töissä paskalla palkalla ja yrittää väsätä graduaan ja toinen opiskelee, tehden välillä Alkon kassalla keikkaa. Yhdessä oltu 1,5 v. Tähän yhtälöön silmät kirkkaina vedetään 300 tonttua lainaa ja raapastaan markkinoilta muutaman vuoden vanha iso rivarinpätkä ei edes niin kovin hyvältä paikalta. Jollain kusisella 35v. laina-ajalla, korko sidottu pankin primeen, kun sanoivat, että siihen kannattaa joo joo. Pariskunta edustaa sitä ryhmää, jolle vedetään marginaalit riskimapista eli korkeimman kautta. Ja annuiteetti jumalauta totta munassa, ettei oo niin raskasta niitten erien kanssa. Kolmen vuoden päästä kattilat jakoon ja ihmetellään kun kummallakin on 145 tonnia velkaa vaikka on saatana maksettu jo 60 tuhatta euroa pankkiin. Hehheh. Kumpikaan ei ole valmistunut ja työt on kassakeikkaa ja puhelinperseilyä. Ei mitään jakoa maksaa edes korkoja. Pankki realisoi kämpän puolella ostohinnasta, kun kuplasta on vähän lähtenyt ilmoja. Ja isät ja äidit takaajina maksaa loput. Vaikka myymällä kotinsa. Hienoa meininkiä.

Jotkut saatanat tätäkin peeloilua taas rahoittaa. Olis ehkä aika puuttua siihenkin. Mutta isoin asia on se, että käsittämätön jengi ottaa käsittämättömiä lainoja. Ihan ufona yli varojen ja kaiken järjen. Tolkku näihin hommiin.

Hypon sivuilla on muuten varsin hyvä lainalaskuri niille, jotka eivät osaa/viitsi excelöidä. Kehotan kaikkia rahoitustarpeen kanssa painivia vähän leikkimään ennen pankissa asiointia.
 

FW08

Registered User of Talent
Liittynyt
9.7.2008
Viestit
22189
Sijainti
Behind the rabbit
Enpä tuohon lisää mitään, sanon kuitenkin näin: elä sinä Mehe nyt ainakaan ikinä marttyyrivetäydy. Sitten voisi tänne laittaa jo lapun luukulle jos näin käy.
 

Sam

Muumipappa
Liittynyt
2.8.2000
Viestit
34097
Sijainti
Muumilaakso
Juu, kannattaa vaan keskittää kaikki Helsingin ympärille :ahem:

Omat lainat on toistaiseksi otettu siten, että pystytään tulemaan toimeen pelkästään minun tuloilla. Jättänyt pelivaraa pahan päivän varalle.
 

Mehe Rienarsuo

Lupaavin tulokas
Liittynyt
9.3.1999
Viestit
20163
Sijainti
Konnektikuti
Tasan just.
Se 300000 laina ja kohtuullinen 5% korkotaso tietää 35 v:n laina-ajalla selvästi enemmän korkojen maksua kuin itse lainan määrä oli.
Yhteensä vajaa 700 tonttua.
Näkemiin vaan muru.
Niinpä. Selitäpä se, kun pitää saada oma koti, johon voi kutsua ihania vieraita ja siellä on tilaa ihanasti ja ihania Ikean koottavia.

Esimerkki voi olla vähän raflaava, mutta ei edes kovin paljoa. Vastaavia tapauksia kuulee koko ajan.
 
Ylös