Kumpi on pahempi törppö liikenteessä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja PuoliPöhkö
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Kumpi pahempi tröpö?


  • Äänestäjiä yhteensä
    48
No kumpi ois parempi 0,4 vai 0,6promillea.
Liikenteeseen liittyvää myöskin. Suurempi luku heikentää aina kuljettajan suoritusta. Itse ehdoton molempien suhteen. Nopeus voikin ajon aikana hieman joskus vaihdellakin +-5km/h(kukaan ei pysty koneen lailla vauhtia säätämään).
Pulloon nyt tietty kukaan täysjärkinen ei ajon aikana tarttuis jotta sais arvot pidettyä mahd. lähellä 0,5:ä.
Kuitenkin sama idea molemmissa ja se on asetettu raja. heitin vain esimerkkinä, et mitä jos tuossakin annettaisiin samanlailla heilahteluvaraa, niin miten kävis?
Eli minä vastaan 75 oikea nopeus, 90=törppö
 
Viimeksi muokattu:
Epäreilu polli, miksi yli on laitettu +10 ja alle -5.

Jos alle ois ollu -10, niin sitten olisin äänestänyt 70 ajavan törpöksi, mutta 75 on mun mielestä vielä ymmärrettävä/siedettävä nopeus 80-alueella. (Käytännössä mittarin mukaan 80).
 
Jos kyseessä tilanne, jossa tie on "normaalissa" kunnossa, sää on hyvä ja liikennettä kohtalaisesti, haittaa tuo 75:ä ajava mielestäni enemmän muuta liikennettä. En kuitenkaan lähtisi haukkumaan liikennesääntöjen mukaan sallittua nopeutta ajavaa tröpöksi.
 
Niin. Tuon 75 ajavan pystyy ohittamaan sallitulla nopeudella jos on puolentoista kilometrin suora eikä vastaantulijoita. Vituttaa ajaa sellaisen ohittajan perässä jos lähtee perässä ohitukseen. Kyllä siinä napolilainen taksikuski jää puheen määrässä toiseksi.
 
75 km/h ajava on idiootti. 90 km/h tunnissa ajava on hullu. Paha sanoa kumpi on pahempi törppö, mutta törppöjä ovat molemmat.
 
75 km/h ajava on idiootti. 90 km/h tunnissa ajava on hullu. Paha sanoa kumpi on pahempi törppö, mutta törppöjä ovat molemmat.
:D Hiukan kun keskittyminen herpaantuu niin tulee sujuvasti seilattua idiootin ja hullun välillä!
 
Todellinen kukkahattutätikommentti.10 km/h ylinopeus ei ole kaahailemista. Liikennevirran nopeudesta poikkeava, alinopeutta ajava saattaa yhtä hyvin tappaa jonkun koska aiheuttaa sen, että muut joutuvat jarruttelemaan ja ohittelemaan.

En ole kukkahatustellut vaan pyrkinyt käyttämään maalaisjärkeä. Se että ajaa 10 km/h kovempaa kuin muut aiheuttaa todennäköisemmin vaaratilanteen/-tilanteita kuin että ajaa 5 km/h hitaampaa kuin muut (en kuitenkaan lyö mitään statistiikkaa pöytään jos joku sitä odottaa). Jos numerot olisivat toisin päin niin se olisi kokonaan toinen juttu...
 
Ylinopeutta, eli tässä tapauksessa 90ää ajava on pölö :)
 
En ole kukkahatustellut vaan pyrkinyt käyttämään maalaisjärkeä. Se että ajaa 10 km/h kovempaa kuin muut aiheuttaa todennäköisemmin vaaratilanteen/-tilanteita kuin että ajaa 5 km/h hitaampaa kuin muut. Jos numerot olisivat toisin päin niin se olisi kokonaan toinen juttu...
Näin juuri.

Jos sellainen 90:kymppiä menevä sitten tulee tälläisen nopeusrajoituksen mukaisesti ajavan peesiin, niin viksumpaa ois olla lähtemättä tekemään riskiohituksia.
 
Molemmat yhtä mätiä törppöjä. Kortti pois tollasilta idiooteilta. 120km/h olisi sopiva nopeus tuossa tilanteessa.
 
Vähän jaskattu polli tosiaan, kun ei tiedetä tarkempaa tilannetta (millainen tie ja millainen keli, onko ruuhkaa yms.). Käytännössä asia on kuitenkin niin, että nopeusrajoitus on SUURIN sallittu nopeus, jolloin 5km/h sitä hitaampi ei mun mielestäni ole millään tavalla törkeää. Muistetaan vielä sekin että monessa autossa mittarikin valehtelee juuri tuon 5km/h tai enemmänkin (eli mittari näyttää 80, vaikka vauhti on 75).

Itse en kuitenkaan koe tuota 90 nopeuttakaan mitenkään pahana, JOS tilanne sen sallii eikä siitä aiheudu vaaratilanteita. Itsekin yleensä ajan just vähän yli rajoitusten..

Polli olisi ollut parempi räikeämmillä luvuilla. Esim. 40km/h vs. 120km/h? Toisaalta 80-rajoitetuilla teillä ajaa usein traktoreitakin, ja onhan nekin ihan ok. Miksi samaa vauhtia (~40) ajava henkilöauto sitten ei olisi ok?
 
Olettasin että keskimäärin porukka ajaa pienoista ylinopeutta. Vaan mistäpä minäkään näitä tiedän.

Mä lähdinkin tähän polliin vastatessa siitä oletuksesta että vastaaja on tilanteessa kun ajaa itse jotakuinkin sitä 80:ä. Tosin osa on varmaan vastannut oman mielipiteensä mukaan miten itse ajaa. 86:tta ajavaa ei varmaan kauheasti häiritse jos joku painaa 90:ä ja 77:ää ajavaa tuskin häiritsee jos joku menee pari km/h hiljempaa.
 
Ylös