Liikunnan ja kuntoilun riemua 2017-2018

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Antsa Rieppo
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Itseasiassa mietin vähän samaa asiaa eri näkökulmasta. Ensimmäinen ohitti viiden kilometrin väliajan ajassa 21:42. Juu, vähän vajaa neljä minuuttia nopeampi kuin meikäläisen triathlon-vitonen (25:36).

Tuon 21:42 per 5 kilometriä kun purkaa osiin, jokainen 400 metriä menee ajassa 1:44. Kävelemällä.
 
Oman parhaan kymppitonnin tein aamupäivän lenkillä. Jotain jäi vielä parannettavaa (vatsaan sattui), mutta varsin hyvä aika soratietä ja metsäautotietä yhdistelevällä pätkällä.
Seuraatko sykkeitä, jäikö vielä reserviä sykkeisiin, vai veditkö maksimia noissa olosuhteissa? Hyvä aika joka tapauksessa.

Itsehän panttaan pitkän matkan vauhtijuoksua kilpailuun... Makuasioita, haluaako juosta kelloa vastaan vain pari kertaa vuodessa vai useammin.
 
Seuraatko sykkeitä, jäikö vielä reserviä sykkeisiin, vai veditkö maksimia noissa olosuhteissa? Hyvä aika joka tapauksessa.

Itsehän panttaan pitkän matkan vauhtijuoksua kilpailuun... Makuasioita, haluaako juosta kelloa vastaan vain pari kertaa vuodessa vai useammin.

En käytä sykemittaria, pitäisi ehkä. Mutu-pohjalta jäi kyllä reserviä, tosin en tiedä olisiko reidet kestäneet samaa kuin syke olisi antanut.
 
En käytä sykemittaria, pitäisi ehkä. Mutu-pohjalta jäi kyllä reserviä, tosin en tiedä olisiko reidet kestäneet samaa kuin syke olisi antanut.
Minulla on sykevyö joka lenkillä, mutta en noudata sykerajoja orjallisesti. Tunteen mukaan tekee suunnitellun lenkin ja sykkeet katsoo jälkikäteen. Pärjäisi sitä varmaan ilmankin.
 
Ei parantunut kymppitonnin aika, kuten edellistä vetoa korkeammasta huippuvauhdista näkee, intervallit söivät eväät.

FC99AB77-27C5-4662-8B87-AEC0836DEFD6.jpeg
 
Vaihteeksi pyöräilyä. Tähän sisältyy myös yksi tauko, säikähdin kun etupyörä lähti muljuamaan, metsäiseltä osalta aukeelle siirtyessä ja piti pysähtyä ja koota itsensä.
 

Liitetiedostot

  • EC127B4F-B21F-45FC-A5CE-C6C4DDA56EE3.png
    EC127B4F-B21F-45FC-A5CE-C6C4DDA56EE3.png
    177,3 KB · Lukukerrat: 0
Hellesäässä 15 km juoksu. En ole täysin tyytyväinen koska 11 kilometrin jälkeen alkoi selkeästi tippumaan vauhdit yli 6 minuutin kilometriin

D4D92F1F-67D4-42BB-A8F4-CB3AA38BA103.png
 
On se juoksu lähemmäs 30 asteen helteessä kovaa hommaa. Kevyet lenkit kyllä sujuu ihan mukavasti, mutta kovempaa vauhtia ei viitsi pitää kuin 3-4km.
 
Midnight Runilla Helsingissä 10.9 ajattelin kirmaista kympin. Kunto on vähitellen parantunut niin, että 55min alitusta voisi tällä hetkellä tavoitella.

Tämä näyttäisi olevan kahden viikon päässä. Vieläkö on sama tavoite vai vielä kovempi? Syyskuun ensimmäisen viikon jälkeenhän saa siirtyä keventelemään.
 
Tämä näyttäisi olevan kahden viikon päässä. Vieläkö on sama tavoite vai vielä kovempi? Syyskuun ensimmäisen viikon jälkeenhän saa siirtyä keventelemään.
Sama tavoite on edelleen. Vauhti kyllä riittää helposti tavoitteeseen lyhyemmissä vedoissa, mutta en ole varma riittääkö kunto sillä vauhdilla maaliin asti. Jännitystä luvassa siis. Se varmaankin helpottaa vähän, kun helteet loppuu. Ja jos vähän buustia saisi vielä siitä, että hankin alennuksesta (viime vuoden malliset) superfoamilenkkarit. Malli on Adidas Adizero Takumi Sen 8 ja hintaa tuli 125€. Kerran kokeilin jo niitä, ja vauhtia ja vaimennusta oli ihan hyvin.
 
Näyttäisi varsin hyvin rullaavalta kengältä. Itse olen vieläkin juossut vanhoilla, maailmaa nähneillä New Balanceilla vaikka niiden piti jo poistua.

Saattaisi seuraava hankinta olla maastojuoksukenkä, jotta on ensi kauden talvijuokaukisoissa pitoa.
 
Näyttäisi varsin hyvin rullaavalta kengältä. Itse olen vieläkin juossut vanhoilla, maailmaa nähneillä New Balanceilla vaikka niiden piti jo poistua.

Saattaisi seuraava hankinta olla maastojuoksukenkä, jotta on ensi kauden talvijuokaukisoissa pitoa.
Talvikäyttöön pahoille keleille mulla on vanhat Asicsin nastalenkkarit. Kesäkäytössä suosikkiperuslenkkarini ovat tällä hetkellä myös Asicsit, Novablast 2. Mukavan joustava vaimennus. Lenkkareita menee vuodessa loppuun ainakin parit kolmet, vaikken hirmuisia määriä juoksekaan. Linttaan kuluneilla en ala juoksemaan.
 
Mitä tulee noihin välineisiin, tottahan se on, jos loukkaantumiset haluaa välttää, kannattaa ostaa niin hyvät ja niin usein kuin perse kestää. Itse tässä mietin uusia uimahousuja halliuintiin, keväällä ostamani polvimittaiset Arenat oli vähän turhan isot ja muutenkin nuo tuntuvat menettävän kompressiotaan.
Lepattavilla uimashortseilla en nykyään halua uida ollenkaan, enkä ilman lakkia.
 
Nyt tuli asetettua itselle tavoite, 1500 metrin vapaauinti altaassa on tarkoitus saada alle puoleen tuntiin. Tämä sitten ratkaisee, kummalla matkalla ensi kesän triathlon-lähtöön sitten osallistun.

Kaksi kalibrointilähtöä otettu, viime viikolla Espoonlahden pitkällä radalla ja tänään Leppävaarassa lyhyellä. Aika pitkällä radalla 43 minuuttia ja lyhyellä 39 minuuttia seinäkellosta katsottuna. Parannettavia osa-alueita asennon pitäminen virtaviivaisena ja oikea potkurytmi. Lyhyellä radalla volttikäänökset tuntuivat sekoittavan suuntavaistoa, joten tämänpäiväisen vedon menin rintauintikäännöksillä.
 
Mitä tulee noihin välineisiin, tottahan se on, jos loukkaantumiset haluaa välttää, kannattaa ostaa niin hyvät ja niin usein kuin perse kestää.
Joo itsellä on aika monta paria juoksukenkiä. Lähinnä Asicsia ja Adidasta. Joku voisi ehkä ihmetellä tarvitseeko niitä enemmän kuin yhden tai kaksi paria. Mutta enpä niitä pois heitä ennen kuin pohja on puhki. Loppuun tulee kuitenkin käytettyä. Eikä kestä tämän päivän lenkkarit yhtä hyvin kuin 10-20v sitten.
 
Piti käydä juokseen vuoriultra kesällä mutta hyvästä kevätkaudesta huolimatta jalat sanoi sopimuksen irti viikko ennen kisaa joten se jäi sit väliin. Nyt ajetaan sit pyörää, jos ens kaudeksi pääsisi johonkin kuntoon. Onneksi tässä on aikaa treenata!
 
^Harmillista ettet päässyt vuorille juoksemaan. Toivottavasti onnistuu ensi kaudeksi kuntoon pääseminen.
 
Ylös