markoj sanoi:
Toi kyllä taitaa pitää paikkaansa ainakin kaikissa rpm-pohjaisissa Linuxeissa. Debianissa on luultavasti parhaiten toteutettu toi distron päivitys ja ainaki mulla toiminu kohtalaisesti. Red Hateissa ja Fedoroissa joutu aina jotain säätämään käsin, Mutta onnistu se kuitenki
Just Debiania tää kundikin kehui. Itse käyttää Ubuntua, joka siis on Debian-pohjainen distro, ja on erittäin tyytyväinen.
Jostain olen ollut lukevinani, että Debian ei olis välttämättä kauhean aloittelijaystävällinen distro, mutta tää kundi tyrmäs tuon väitteen heti kättelyssä.
Hmm.. Aika vittumainen ongelma, mutta tohon vois kyllä löytyä ratkaisu jos se tosta Atin ajurista johtuu. Tai ainaki tuntus... Mutta käytä nyt toistaseksi sitä purkkaa.
Loogisesti ajateltuna sen on pakko johtua tuosta. Mä nimittäin olen aika varma, että 9.1:ssäkin toi dhcp toimi aluksi ihan normaalisti, mutta lakkas jossain vaiheessa toimimasta. Uskoisin että lakkas just silloin, kun asensin siihen sen suse:n ikioman ati-paketin.
Onhan se sitä alussa. Kyllä Windowsin kans saa räpeltää just samalla lailla, jos järjestelmä ei oo tuttu. Katoppa sillä silmällä noita windows-toikkeja joissa oot muita autellu
Kyllä varmaan, mutta mun mielestä se räpeltäminen Windows-maailmassa on jossain määrin hieman erilaista (tai sitten mä vaan alitajuisesti näen asian erilailla, mikä on sekin täysin mahdollista) ja vika löytyy useinmiten monitorin ja selkänojan välistä, Linuxissa jää vähän semmonen fiilis, että se vika on aika usein siellä distrossa tai niiden paketeissa. Nytkin toimin just niinku ohjeissa sanottiin ja silti menee vituiks ja vielä kahdessa eri versiossa ja kahdella eri ati-paketilla. Myönnän kyllä, että lukuunottamatta tuota dhcp-ongelmaa, on tuo muuten toiminu suhtkoht kivasti, joskaan mitään kunnon testiä en ole suorittanut, koska en mä sillä juuri muuta ole tehnyt kuin surffannut.
Jokatapauksessa mun mielestä Windowsiin on paljon helpompi asentaa joku uusi hilavitkutin kuin Linuxiin, jossa saa pahimmassa tapauksessa vääntää esille kymmenen eri pakettia eri lähteistä ennenkuin homma lähtee toimimaan (kuten esim. oli laita tuon vlc:n kanssa). Sen verran mulla on hajua atk:sta että pärjäsin tuon kanssa, mutta joku täysin newbie humanistitäti on kyllä tuossa vaiheessa enemmän kuin ihmeessään
Toki tossa on jotain perää mutta edelleenkin olen sitä mieltä, että Linuxista saa monessa paikkaa täysin Windowsia vastaavan tai jopa paremman systeemin. Ei toki joka paikassa.
Kyllä mäkin näin uskon. Tosin vaivaa on nähtävä enemmän kuin tämä taso saavutetaan.
No mun mielestä ei ton takia kannata todellakaan asentaa koko systeemiä uudelleen, kun sen kerran voi muutenkin ratkaista. Vaikka sitten vain purkalla.
Moon siinä mielessä vittumainen käyttäjä, että mua häiritsee suunnattomasti, jos joku ei toimi enkä ymmärrä miksi se ei toimi, enkä ihan helpolla tyydy workaroundeihin
![Frown :( :(](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)