Rokka- ja puuroutelu: tönkköä vai luirua?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja WebSlave
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
En vedä puuroa, en rokkaa. Kerran vuodessa teen pitkällä kaavalla omalla otteella kunnon rokan ja sitä syön kyllä. Liruisuudeltaan aavistus paksumman puolella on se yleensä.

Los Pacoksessa söit ruispuuroa kun siihen oli lisätty 3 desia Dry Vodkaa ja Korrekkia. Älä yhtään yritä.
 
Tölkkihernariin puolitölkillistä vettä. Kyytipojaksi sinappia, ruisleipää ja maitoa. Puuro saa olla semmosta puolijäsäkkää.
 
Ei se ollu pilli. Se on pölynimurin putki. Aika hurina kävi. Muistaakseni joku paikallinen lolita veti moloa poskeen samalla. Hampaat oli poydällä.

Näinhän se oli. Kunnon karusellia pyöritettiin siinä. Seuraavaks mä vedin lolitaa, joka söi puuroa ja sulta otti se pölynimuri poskeen. Mattotamppari oli vielä päällä siinä. Ilmeestä näki, että nyt jytisee.
 
Näinhän se oli. Kunnon karusellia pyöritettiin siinä. Seuraavaks mä vedin lolitaa, joka söi puuroa ja sulta otti se pölynimuri poskeen. Mattotamppari oli vielä päällä siinä. Ilmeestä näki, että nyt jytisee.

Niinpäs olikin joo. Ja se meni mun laakista tukkoon. Krymppäs kullin kiinni. Jouduttiin meneen hippasillaan paikalliseen rautakauppaan.
 
Eli toisin sanoen toikin aloittaja ei edes syö puuroa vaan velliä.
Jep, jos itse laitan. Kylässä on joskus tullut syötyä tönkköpuuroa, enkä suuremmin välitä.
Puuro yleensä suhteellisen paksua, vellit on lapsille ja vatsavaivaisille.
Tällä muuten saattaa olla hyvinkin merkittävä osuus velliviehätykseeni. En syö "puuroa" mitenkään säännöllisesti. Asia tulee mieleen yleensä juuri vatsavaivojen yhteydessä.
 
Viimeksi muokattu:
Meinasinkin joskus laatia otsikon jossa udellaan, että miten maustat purkkihernekeiton. Itse lisään siihen puoli purkkia vettä ja chilirouhetta, en muuta.
Sama puoli purkkia vettä ja joskus palottelen sekaan jonkin verran ylikypsää savukylkeä.
 
Tulipa laitettua purkkirokkaa lähes ohjeen mukaan. Selvisi yksi lisäsyy miksi lantraan rokkaa vedellä ohjetta enemmän. Ohjeen mukainen rokka on turhan suolaista minun makuuni.
 
Puuron pitää olla aika jäykkää; vähän maitua sekaan niin se on hyvä aamupala. Hernekeiton pitää olla vielä jäykempää; melkein saa lusikka jäädä siihen pystyyn. Itse yleensä pistän hernekeittoon lisukkeeksi kinkkusuikaleita, tulee täyttävämpää. Näin nuoren miehen pitää jaksaa iltamyöhään.
 
Suhteellisen luiruna molemmat. Puuro aina maitoon ja sekaan kourallinen raejuustoa. Voisilmä. Hernerokka myös suhteellisen ohkaista, mutta liemi pitää olla. Ei vetistä huttua. Faija keitti puurosta seinää, ei tippunut sitten millään alas. Piti jatkaa tai jäi kielen päälle pyörimään.
 
Tuota yhdistelmää en olekaan aikaisemmin kuullut. Oudolta maiskahtaa ajatustasolla.

Jo keitettäessä. Enemmän proteiinia ja täyttävyyttä. Toimii. Urheilupiirieissä normipuuro. Kokeileppa.

Ja pellavansiemenrouhe unohtu. Luistaa kakka.
 
Jo keitettäessä. Enemmän proteiinia ja täyttävyyttä. Toimii. Urheilupiirieissä normipuuro. Kokeileppa.

Ja pellavansiemenrouhe unohtu. Luistaa kakka.
Lähinnä minua kiinnostaa moisen vaikutus makuun. Vähentää tarvetta lisätä suolaa? En urheile, eikä ole luisto-ongelmia, joten funktionaalista tarvetta moisiin lisäaineksiin ei ole.
 
Lähinnä minua kiinnostaa moisen vaikutus makuun. Vähentää tarvetta lisätä suolaa? En urheile, eikä ole luisto-ongelmia, joten funktionaalista tarvetta moisiin lisäaineksiin ei ole.

En osaa sanoa kun en käytä puurossa suolaa muuten kuin voisilmässä silloin kun sen isken. Mutta neljänviljanpuurossa toimii mun mielestä maultaan parhaiten. Tosi hyvin.

Yleensä pyrin vaihtelemaan eri aamuina eri puuroja: neljänvilja, ruiskaura ja niin edelleen. Viime kesän helteiden ajan söin partaäijäjukurttia marjojen kanssa.

Ja aina marjoja puuroon kun on saatavilla. Nyt on omasta mettästä poimittua mustikkaa. Kokonaisena kohmeisena, ilman sokeria tai mitään.
 
Ylös