Syön parhaillaan II

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mangelo
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Tarttu mukaan Kampin K-Superista tarjouksesta rypsipossupaisti tänään. Peruskamaa, jota harvemmin tulee ostettua. Hunajalla valelin ja on nyt uunissa kasvipedillä. Puolet syön tänään ja loput suikaloin huomenna kaalipataan.

Näillä mennään parhaillaan eli uunissa suikaloitu possunpaisti, parsakaalia, tomaattimurskaa, munamaito, porkkanaa, sipulia ja päällä port salut -juustoa ruskistumassa. Hyvät tuoksut.
 
533132_10151386874063512_628630509_n.jpg

Tein lempiruokaani.
 
Itse inhosin pinaattikeittoa pienenä, enkä nykyäänkään niin välitä. Pinaattiletut hyviä.
 
533132_10151386874063512_628630509_n.jpg

Tein lempiruokaani.

Hyi hel-vet-ti :yuck: :yuck::yuck::yuck:

Olettaen, että tuo on sitä miltä näyttää (pinaattikeittoa), liittyy tuohon erittäin vahva lapsuudentrauma. Leikkikoulussa oli tota mun inhokkiakin ihan liian usein ja siellä oli pakko ainakin maistaa tarjottua ruokaa. Mua oksetutti jo pelkkä haju (lue: löyhkä) siinä määrin, että en voinut edes kuvitella tunkevani tuota suuhuni. Keksin sitten, että kun lusikalla sopivasti sottaa lautasen reunaa, niin näyttää siltä, kuin lautasella olis ollu alunperin enemmän keittoa kuin siellä todellisuudessa oli, meni läpi :o

Tuon jälkeen en ole pinaattikeittoa (ainakaan tuossa muodossa) syönyt enkä todennäköisesti tule koskaan syömäänkään :nope:

Lähes samaan kastiin menee pinaattimuhennos, joka on täälläpäin varsin suosittua sapuskaa ja syödään perinteisesti keitettyjen perunoiden ja paistetun munan kylkiäisenä. Sitä pystyn kyllä nippanappa syömään, mutta jos ei ihan pakko ole, niin jätän kyllä väliin. Valitettavasti tuo on vaimon lempisapuskoita, mutta sen verran on vaimo armelias, että hyväksyy, että minä syön pinaattimuhennospäivänä jotain muuta :frank:

Kokonaisia pinaatinlehtiä vastaan mulla ei ole mitään, niitä kyllä saa tunkea sapuskaan.

EDIT: jaahas, nyt kun luin muidenkin kommentit, niin ilokseni huomaan, etten ole ainoa.
 
Viimeksi muokattu:
Semmonen joka ei tykkää pinaattikeitosta munalla ei oo oikia suomalainen.
 
En ole koskaan voinut sietää pinaattikeittoa enkä kananmunaa. Yhdessä "nautittuina" kokemus olisi varmasti meikäläisen makuhermoille aika mielenkiintoinen.

Olen tästä huolimatta käsittääkseni varsin suomalainen.
 
Paketillisella pekonia höystettyä makaronilaatikkoa
tuli valmistettua ja syötyäkin tässä kera tenavien.

Pippuria olisin saanu laittaa kosommaltikin, mutta voipa tuota ripotella halutessaan annokseenkin.
Vähän mautonta tuli.

Ylempänä puitu pinaattikeitto ei kuulu favoriitteihin, mutta on ihan ok.
 
Geishaa + Marabuun Dajm-suklaalevyä ja tuplakapputsiinoa. Helmikuun suklaa-annos meneillään.
 
Lauantaina tuli tehtyä ekan kerran itse juustoa.

Juuston nimi on "Paneer" ja se onnistui loppujen lopuksi aika hyvin, paitsi että sitä tuli liian vähän ja piti heittää sekaan Valion kotijuustoa.

Soossiksi tein Paneer Mahkhanwalaa eli perusinkkaria oli tarjolla + sitä peruskökköä uuninaania. Ens kesänä on sitten onneksi kunnon tandooriuuni käytössä ja alkaa syntyä ihan oikeata tandoorikamaa.

Oli silti hyvää, suorastaan sikahyvää.
 
Suppilovahveroita (joukossa oli 1 keltavahvero), jauhelihapihviä ja italiansalaattia.
 
Kinkkukiusausta, uunimakkaraa, kalapuikkoja, pinaattilettuja ja lopuks makaroonivelliä.
 
Viimeksi muokattu:
Ylös