Bobakki sanoi:
Hitto, mullahan on tähän ihan materiaaliakin.
3. ja 4. 6.
Yhteensä 9 km:n lenkki, ensin puoleenväliin juosten, sitten tauko ja paluu kävellen. Siitä ei ole mitään hajua, miten kannattaisi tehdä, mutta tulipahan aloitettua viimein. Sykemittarin hankinta olis harkinnassa jos mielenkiinto pysyy vähänkin yllä. Perjantaina juokseminen oli just niin tuskaa kuin muistelinkin, mutta lauantaina tajusin aloittaa vähän rauhallisemmin ja lopussa pystyi jopa kiristämään hieman kun tuntui hyvältä.
Juuri oikeinhan tuota oot tehnyt, jos jo lauantaina pystyit vetämään koko matkan juosten. :thumbup: Pikkuhiljaan se juoksukin alkaa tuntumaan hyvältä, ja motivaatio vain kasvaa kun huomaa että kunto kohoaa.
Yleinen virhe on, että aloittaa lenkin aivan liian kovaa, varsinkin ilman sykemittaria. Mua auttoi sykemittarin osto aivan tajuttomasti, silloin vasta ymmärsi ettei lenkillä tartte koko ajan vetää maksimisykkeellä. Uskoisin sen olleen suurin syy siihen, että into säilyi sen pahimman ja huonokuntoisimman vaiheen yli, kun reilu vuosi sitten aloitin itteni rääkkäämisen tosissaan. Joten suosittelen sykemittarin ostoa.
Mulla on ostoslistalla Mylliksen käyttämän Suunto T6:sen tyylinen sykemittari, kiitos Mylliksen hehkuttamisen, jonka keräämiä tietoja voi jälkikäteen pällistellä tietokoneelta.
Myllis ja asiasta tietävät, mitähän hintaluokkaa tuon T6:sen tyyliset sykemittarit on? Ilmeisesti tuo T6 on myös vedenpitävä, koska Myllis ilmeisesti on käytellyt sitä uidessa?